
Kolejnym typem osobowości i zdaniem wielu psychologów najbardziej pozytywnym, to Żółci sangwinicy. Pozytywnym, ponieważ to zaraźliwi optymiści. Zawsze uśmiechnięci, idealizujący świat, może w tym trochę naiwni? Ciągła energia, zapał – niestety często słomiany, ale przede wszystkim, to miłośnicy życia!
Tam, gdzie inni widzą wszystko w czarnych barwach, Żółty zobaczy światełko w tunelu. Ich otwartość, ufność, poczucie humoru i gadulstwo to cechy, które widać u sangwinika na pierwszy rzut oka. Łatwo ich rozpoznać głównie przez sposób komunikacji. Żółty uwielbia mówić, mówić i mówić. To na pewno nie są ,,konkretni” cholerycy, którzy przytaczają jasne, proste, ale dosadne argumenty.
Sangwinik zanim przejdzie do konkretu w swoich wypowiedziach, musi zrobić długą otoczkę wokół tematu i wtedy ewentualnie – jeśli nie przeskoczy w międzyczasie na inny temat, powie co myśli. Mimo to, są bardzo dobrymi i charyzmatycznymi mówcami. Ciężko spotkać osobę, która nie lubiłaby Żółtego. Podobnie, jak czerwoni, sangwinicy dogadają się z każdym, poprzez wrodzoną zdolność nawiązywania kontaktu. Chociaż są świetnymi kompanami i towarzyszami życia, mają swoje wady. Niestety, Żółci są słabo zorganizowani, niewytrwali, impulsywni, niezdecydowani i… egoistyczni.
Postępują bardzo chaotycznie, stąd ich niedbałość o szczegóły (kompletna odwrotność niebieskiego). Ścisłe zasady i regulaminy nie są w stanie poskromić Żółtych. Jednak trzeba wspomnieć, że często inicjują bardzo dobre wydarzenia, są bardzo pomysłowi, ale cały proces doprowadzenia zadań z punktu A-B pozostawia wiele do życzenia. Bardzo dobrze sprawdzają się, jako mówcy, nauczyciele, doradcy personalni, aktorzy, sprzedawcy itd.
Mowa ciała
W tej kwestii Żółci są podobni do Czerwonych choleryków. Poruszają się szybko, gwałtownie i łatwo ich zauważyć. Komunikacja niewerbalna artykułuje otwartość, pewność siebie i chęć nawiązania kontaktu. Bardzo łatwo ,,rozszyfrować” emocje i mowę ciała Żółtych m.in. dzięki ich ekstrawertyzmowi i spontaniczności. Podczas rozmowy lubią czuć bliskość, poprzez dotyk innych np. klepnięcie po ramieniu, uściski. Nie biorą pod uwagę, że niektórym osobom naruszenie prywatności może sprawić dyskomfort. Utrzymują natomiast życzliwy, radosny kontakt wzrokowy. Podczas mówienia, Żółci wykazują duże zaangażowanie, szybkie tempo, ,,żywy” i melodyjny głos.
Temperatura powoli rośnie
Chociaż Żółty jest synonimem radości, można go skutecznie wyprowadzić z równowagi. Z racji dużej emocjonalności, łatwo zauważyć ich stopniowe narastanie złości. Ostry wzrok wpatrzony w rozmówcę, podnoszenie głosu, coraz wyraźniejsza gestykulacja. Żółty nie jest błahym kieliszkiem, który zaraz się wyleje. To szklanka, do której wlewa się powoli woda. ,,Po kieliszku” łatwiej się sprząta, gorzej w przypadku Żółtego.
Zdecydowanie większy bałagan i problemy. Na szczęście nie umie chować długo urazy. Kiedy Żółtego po kłótni dopadną wyrzuty sumienia, będą starać się zrekompensować nieprzyjemności, poprzez tzw. ,,przymilanie się”, żeby znów zapadła miła i przyjazna atmosfera – taka, jaką Żółty uwielbia.
Komunikacja Żółtych:
-Zaraz wam coś fajnego opowiem!
-Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!
-Jak tu cudownie! Jest po prostu pięknie!
-Nie ma problemu, załatwimy to szybko!
Znani sangwinicy: Kuba Wojewódzki, Joanna Brodzik, Jolanta Fraszyńska, John F. Kennedy, Pablo Picasso, Al Pacino, Elvis Presley, John Goodman.
Każdy, absolutnie każdy w swoim życiu poznał jakiegoś Żółtego ,,wariata”! A może odnajdujesz się w tym opisie? Może przynajmniej częściowo. Jeśli tak, to witaj w klubie!
Natalia Tatarczuch